21334

Havalandırma Sistemleri

Havalandırma denince akla ilk gelen konu, bir yeri havadar hale getirmek gibi görünsede işin aslı dışarıdan göründüğü kadar basit değildir.

Bir ortamı ısıtma soğutma veya havalandırma için ilk yapılması gereken işlem uygun sistemin seçilmesidir. Bunun için çalışma yapılan hacim ile ilgili mevcut genel şartlar toplanıp sürdürülecek faliyet ile karşılaştırılarak, sistem enine boyuna sağlıklı bir şekilde fizibilte edilmelidir.

Gerçekleştirilen ön fizibilite çalışmasından sonra kurulacak olan havalandırma sistemi ile ilgili ortamın şartlarına uygun bir şekilde; alan, hacim, hava değişim katsayısı, nem oranı, sıcak soğuk yükleri ve belli başlı kriterlere dayalı, detaylı mühendislik hesapları yapılmalıdır.

Yapılan hesaplar ve tecrübeye dayalı olarak elde edilen verilerin bir araya getirilmesi ile birlikte, kurulacak olan sistemin proje taslağıda meydana gelmiş olur.

Buraya kadar tüm teknik hesapları yapılarak uygulama aşamasına gelen iş, saha ekiplerine devredilerek fiziki olarak imalat ve montaj aşamasına geçilir.

Deneyimli teknik personel nezaretinde uzman saha ekipleri tarafından dikkatli bir şekilde pratiğe aktarılan iş, son teknik kontrolleri yapıldıktan sonra tamamlanarak müşteriye teslim edilir.

Yukarıda başından sonuna kadar temel esasları ile ele alarak kısaca özetlemeye çalıştığımız Havalandırma Sistemleri, mühendislik ve tecrübenin her daim ön planda olduğu, bu sebeple uzman ekip ve profesyonel ekipmanlara sahip firmalar tarafından yapılması gereken, son derece önemli ve doğru uygulandığında hayatımızı pozitif yönde kolaylaştıran oldukça faydalı sistemlerdir.